Українська альтернатива російському 1С

Українська альтернатива російському 1С

Програмні рішення для автоматизації управління та організації обліку від російської компанії «1С» поглинають 90% українського ринку уже 30 років. Навіть попри санкції, накладені на продукти «1С» у 2017 році, українські компанії не відмовилися від «1С», заборона стосувалася тільки державних установ, а за результатами розслідування DOU в українських компаніях зберігся стабільний попит на спеціалістів «1C».

Основними аргументами бізнесу проти виходу з російського програмного забезпечення є відсутність повноцінних аналогів, коштовність переходу на інші системи, складна й мінлива система податкового обліку в Україні, нестача спеціалістів з підтримки інших програм. Гарантом актуальності «1C» для ринку України є ціна, адже власники середнього бізнесу - мережа салонів краси або роздрібних магазинів може операціоналізувати діяльність за 10-20 тисяч гривень, власники масштабних підприємств - за 100-150 тисяч гривень. Тоді як за професійний софт з меншим переліком функціоналу малому та середньому бізнесу потрібно викласти від 30 тисяч гривень, та додатково оплатити налаштування під специфічні потреби.

На графіку нижче бачимо попит на російський ІТ-продукт. Попри накладання санкцій у 2017 році на роботу платформи в Україні, кількість користувачів досягла свого піку наприкінці 2021 року. Розбіжність у трендах можна пояснити, що значна частина цього ринку (30-60%) – неліцензійна продукція.

Бізнес зазначає основні переваги системи «1С» - підтримка завдяки доступу до кадрів, зручна й зрозуміла інфраструктура, особливо в частині методології, і співвідношення ціна-якість. Розробники оперативно відстежують зміни у законодавстві, спеціаліста з 1с можна знайти легко й дешево, ціна доступна будь-якому бізнесу.

Чому необхідно вибудовувати незалежність кіберпростору

Через велику кількість піратської продукції, та відверто кажучи, відсутність даних про точну кількість користувачів «1С» в Україні важко оцінити. Станом на 2017 рік, момент накладання санкцій, нараховували близько 500 тисяч українських підприємст. Ходять чутки про непоодиноке використання програмних продуктів «1С» державними установами та підприємствами, що є порушенням закону з огляду на санкції, більше того, підриває безпеку України у кіберпросторі.

У СБУ не раз зазначали, що ситуація з використанням держ установами та державними підприємствами продуктів «1С» становить реальну загрозу національній безпеці. У Росії навряд чули про захист персональних даних користувачів, тому фінансова звітність українських компаній, може запросто, або вже є, предметом ретельного вивчення.

Практика показала, що заборона та регулювання використання російських ІТ рішень на законодавчому рівні у контексті санкцій та штрафів не є ефективним, адже користувачі мають змогу обходити заборони шляхом піратських ресурсів доступу до продуктів. Зважаючи на це, питання вимагає soft power, а саме інформаційної кампанії й популяризації українських IT-рішень, що дозволить заохочувати бізнес до їх використання.

Аналоги

За період активного розвитку ІТ ринку з 2015 року, з'явилася низка адекватних альтернатив для програми 1С. Попри це, розробники скаржаться на погану інтеграцію в українських ринок саме через брак бажання підприємців залишати зручну й знайому 1С. Не менш важливим фактором є вузькопрофільність програмного забезпечення для бухгалтерського обліку на території України. Ринок ІТ-технологій керується простими критеріями при виборі ніші:
- можливість масштабування на ринки Європи та Америки;
- кількість потенційних користувачів;
- маржинальність продукту.

Орієнтуючись на ці критерії, сфера бухгалтерського обліку є не перспективною. Через бюрократизацію процесу ведення бухгалтерського обліку, продукт, що розроблений під необхідності українських компаній неможливо підлаштувати під вимоги ринків Європи та Америки. Таким чином продукт розроблений для українських користувачів неможливо маштабувати. Кількість користувачів потенційного українського софту обмежується ринком України через специфічність обліку. На сьогодні в Україні зареєстровано 2 мільйони фізичних осіб-підприємців при цьому 1,5 млн з яких є платниками єдиного податку і одна третина, а саме 596 тис. осіб обрали 3 групу. Окрім цього в Україні є 1 433 833 юридичних осіб, з яких необхідність в активному використанні програмного забезпечення для бухгалтерського обліку є в 57% компаній, а це 817 тисяч компаній. Підприємці на спрощеній системі оподаткування не є цільовою аудиторією програмного забезпечення для бухгалтерського обліку, а тому фактично вибувають з потенційних клієнтів.

Послуги потенційного спеціаліста з технічної підтримки українського бухгалтерського софту буде оцінено в близько 11 тисяч гривень. Розрахуємо потенціал ринку даного продукту на території України: 817 тисяч*11 тисяч*12 місяців= 107 844 000 000 гривень, $3 669 495 630,24.

Для порівняння, фактичний ринок виробництва одягу в Україні на 2020 рік становив 215 945 474 000 гривень або $7 347 752 060,51.

Грубі розрахунки демонструють, що в Україні вигідніше шити футболки, ніж займатись розробкою програмного забезпечення для бухгалтерського обліку.

Альтернативи все ж існують, хоча представники бізнесу скаржаться про їх обмеженість. Опустимо з переліку адекватних альтернатив систему «BAS», адже усім відомо, що це польська дочка «1С: Підприємство», яку довелося продавати українським користувачам після накладання санкцій у 2017 році. Один із успішних прикладів українського софту для фінансового обліку був представлений у рамках вебінару «Рішення IT-Enterprise та MASTER – від великого до малого бізнесу в Україні. Альтернатива 1С», організованого CFO Club Ukraine. IT-Enterprise на ринку з 1987 року, обслуговує клієнтів з 15 країн та нараховує більше 475 тис користувачів. Розробники заявляють, що програма є повноцінною альтернативою 1С, адже її функціонал передбачає цифрову трансформацію бізнесу та побудову ефективної системи управління для підприємств для обліку продажів, логістики, виробництва, закупівель, фінансів, бухгалтерського обліку та персоналу. Перевагами провайдера є оперативна підтримка законодавства України, робота з міжнародними холдингами, інтерфейс український, англійський, облік за міжнародними стандартами, транзакційна система обліку по МСФЗ. Також на своїй платформі розробники передбачають додаткові продукти як електронний майданчик комерційних тендерів та державних тендерів Prozorro, сервіс для обміну юридично значущими документами між різними компаніями із використанням цифрового підпису та система для прогнозного/предикативного обслуговування обладнання (Predictive Maintenance). Клієнтами провайдера в Україні є як великий приватний бізнес, Рошен, Нібулон, Ашан, МХП, Укрнафта та інші, так і державні підприємства Укрпошта, Прозорро, Укроборонпром, Міністерство інфраструктури.

Проте важливо зазначити, що архітектура софту не є ідеальною, а додаткові налаштування під компанію будуть небезкоштовними.

Також, серед українських представників цифрових продуктів слід виділити наступних виробників: FossDoc, IT-Enterprise, «Fit-Бюджет», Набір програмних продуктів «MASTER», Bookkeeper, «Дебет Плюс», «Діловод», Finmap, ISpro. Також представники бізнесу виділили такі закордонні аналоги: SAP Business One, Microsoft Dynamics 365, ODOO.

Висновки

Фундаментальною причиною попиту на російський софт 1С є небажання компаній змінювати традиційні підходи до бухобліку, складність податкової системи України, мінливість законодавства, недостатня поінформованість бізнесу про альтернативи та коштовність переходу на альтернативи. Таким чином, необхідні рішення щодо стимулювання бізнесу до переходу на українські ІТ-продукти.

Рекомендації

Задля забезпечення національної безпеки, а також розвитку ІТ-індустрії в галузі програмного забезпечення бухгалтерського обліку необхідно системна реформа.

Ціль реформи не просто заборона використання програми 1С, а формування можливостей для ринку та забезпечення попиту користувачів.

Задля зниження залежності від програмного забезпечення 1С з боку держави необхідно:
спрощення процедури ведення бухгалтерського обліку для суб‘єктів підприємництва що здійснюють безготівкові операції в рамках ведення господарської діяльності, а також щодо обліку пов‘язаного з розрахунками з покупцями;
спрощення процедур ведення звітності для суб‘єктів підприємництва що використовують електронні довірчі послуги;
забезпечення інтеграції державних органів, програмних продуктів органів доходів та зборів з банківським сектором, для формування єдиної послуги контролю та бухгалтерського обліку;
потенційне державне або донорське замовлення на українську альтернативу російському програмному забезпеченню, розроблену в ході консультацій із бізнесом.

Задля стимулювання ринку на розробку українського бухгалтерського софту держава має забезпечити розробникам недоторканість інтелектуальної власності, надання пільг-стимулів з обов‘язковою реєстрацією компанії в Україні, сформувати грантові програми. Початок широкомасштабної війни 24 лютого викристалізував цінності й пріоритети українського суспільства - ми маємо ізолювати вплив росії у всіх сферах життя людини й держави. Неможливо надалі проплачувати діяльність російських IT-продуктів в Україні, тоді як на ці кошти агресор пускає ракети на наші міста.

Матеріали статті підготовлено за підтримки програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».