Аналіз впливу удосконалення податкового законодавства на представників малого та середнього бізнесу в умовах воєнного стану

Аналіз впливу удосконалення податкового законодавства на представників малого та середнього бізнесу в умовах воєнного стану

Податкова реформа у режимі воєнного стану

Бойові дії на території України призвели до втрати можливості впроваджувати господарську діяльність багатьма представниками малого та середнього бізнесу. Особливо, зайнятість населення різко впала на територіях зіткнення, а на окупованих – стала неможливою. Війна спричинила одну з найбільш швидкозростаючих надзвичайних ситуацій щодо міграції за всю історію спостережень ООН: кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні може досягти 6,7 мільйона проти 854 000 до початку війни. Станом на 3 квітня кордон з Польщею перетнуло близько 2,5 мільйонів, з Румунією – 640 тисяч, угорський та молдавський – близько 390 тисяч. Внутрішнє переміщення осіб та міграція значної частини працездатного населення потребує інноваційних рішень, аби забезпечити стабільність та відновлення економіки України в подальшому.

Зважаючи на умови воєнного стану Президент України, Кабінет Міністрів України та народні депутати розробили низку ініціатив з метою полегшення податкового тиску на представників малого та середнього бізнесу. На час війни та для післявоєнного стану розбудови країни потрібна нова податкова модель і Президент України підписав Закон України від 15.03.2022 № 2120-IX (законопроект 7137-Д) для підтримки українського бізнесу в умовах війни. Закон містить кардинальні зміни щодо єдиного податку, зменшення ПДВ та акцизу на пальне, податкові стимули для великого бізнесу та благодійності.

Перше, що прийнято Законом і стосується кожного, як громадян, так і військових – це пільги з реалізації пального. Зокрема, для стабілізації цін на пальне передбачено пільги, а саме зменшено ставку податку на додану вартість на пальне з 20% до 7%, а також скасовано акциз.

Друге, оновлено спрощену систему оподаткування та надано пільги із сплати податків. Сплачувати єдиний податок зможуть не лише ФОПи-«спрощенці», але й великі підприємства за новими ставками. Для цього Законом на період воєнного стану для платників, що перебувають на 3 групі єдиного податку збільшено ліміт річного доходу з 7 млн 600 тис гривень до 10 млрд гривень, і немає обмежень щодо кількості працівників. Ставка становитиме 2% від обороту незалежно від виду діяльності.

Платники у «спецгрупі» звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою . Звітний період квартал, сплата помісячно до 15 числа. Тобто обирати спеціальний ЄП можуть, по-перше, не лише малі й середні, але також великі підприємства та інші суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми. Тобто, включаючи й тих, у кого у статутному капіталі сукупність часток, що належать юридичним особам-неплатникам єдиного податку дорівнює чи перевищує 25%.

До переліку суб’єктів, які не можуть бути платниками спеціального ЄП віднесені лише такі:

1) суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи — підприємці), як іздійснюють: — діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крімрозповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора); — обмін іноземної валюти; — виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів — видобуток, реалізацію корисних копалин.

2) страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи,визначені законом; реєстратори цінних паперів;

3) представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;

4) фізичні та юридичні особи — нерезиденти.

За словами голови податкового комітету Данила Гетманцева, серед представників бізнесу своє бажання щодо переходу до нової спрощеної системи оподаткування висловлюють 148 466 суб’єктів господарювання, з них - 29 585 юридичних осіб та 118 914 фізичних осіб-підприємців. На спрощену систему оподаткування у 2% від обігу вже перешло понад 150 тисяч компаній. Як раніше розповідав голова Податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев, серед тих, хто перейшов на нову систему є Метінвест Діджитал, Галнафтохім, Епіцентр, Юск та Нова Лінія.

Точної граничної дати, до якої слід подати заяву на перехід до «спецгрупи» платників ЄП зі ставкою 2% в Законі № 2120 немає, однак є період, протягом якого такі особливості оподаткування будуть діяти - з 1 квітня по припинення або скасування воєнного (або надзвичайного стану) в Україні.

Перейти до «спецгрупи» представники бізнесів можуть у будь-якому місяці цього періоду. З 5 квітня вже можна перейти на ЄП не з початку наступного місяця, а з будь-якого дня, наступного за днем подання заяви про обрання єдиного податку (ставки 2%). А також за бажання відмовитись від цієї опції можна в будь-який момент (не чекаючи скасування воєнного стану) — з першого дня місяця наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.

Відповідно до нової податкової системи, ФОП 1,2 груп мають право не сплачувати єдиний податок. Ця норма є добровільною. Також ФОПи як на спрощеній, та і на загальній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства звільняються від сплати ЄСВ. Ця норма стартує з 1 березня 2022 року і припиняє дію через рік після закінчення воєнного стану. «Спрощенцям» 2,3 груп дозволяється не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені з коштів держбюджету.

Більше того, протягом воєнного стану та 3 місяці потому штрафи та пеня з ЄСВ не стягується, а перевірки не проводяться. “єПідтримка” для МСБ

Окрім податкових стимулів Президент України Володимир Зеленський заявив, що кожен громадянин України, у якого Росія забрала можливість працювати, отримає 6 500 грн. без жодних умов. Кабмін постановою від 26 березня 2022 року № 367 вніс зміни до своєї постанови № 1272 «Деякі питання надання допомоги в рамках Програми “єПідтримка”» від 9 грудня 2021 року . Змінами встановлено, що останній день подання запитів (заявок) для отримання допомоги в рамках Програми “єПідтримка” - 31 березня 2022 року. Вона передбачає перерозподіл бюджетних кошти і надання у 2022 році застрахованим особам одноразової матеріальної допомоги у зв'язку із втратою частини заробітної плати (доходу), робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. Такі зміни мають запрацювати з 14 березня 2022 року. Розмір допомоги становить 6500 грн. Надавати її будуть застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, та фізособам - підприємцям, страхувальники яких одночасно відповідають таким ознакам:

● перебувають на обліку як платники ЄСВ в окремих адміністративно-територіальних одиницях за переліком, що затверджується Кабміном за поданням ДСНС;

● подали в установленому законодавством порядку податкову звітність за IV квартал 2021 р. або річну звітність за 2021 рік;

● не є бюджетними установами, фондами загальнообов'язкового державного страхування.

Для отримання допомоги у розмірі 6500 грн, слід діяти в тій же послідовності, що й була передбачена для отримання 1000 грн. Для визначення застрахованих осіб, які мають право на допомогу, будуть використовуватися відомості, які надасть Пенсійний фонд України.

Прем’єр-міністр України заявив, що близько 5 мільйонів українців звернулися по фінансову допомогу у 6500 грн в межах програми єПідтримка. Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров зазначив, що Гроші вже отримали майже 500 тисяч українців. Першими отримали допомогу ті, хто подавав заявки у перший день. Кошти надходять почергово. Загалом на єПідтримку через Дію отримали майже 4 млн заявок. Гроші можуть отримати всі наймані працівники, за яких сплачується ЄСВ, та ФОП усіх груп з населених пунктів, де активно ведуться бойові дії.

Вплив нової податкової системи на МСБ

У рамках дослідження впливу нової податкової системи в правовому режимі воєнного стану, експертами було проведено консультації з представниками малого та середнього бізнесу, у ході яких вдалося окреслити впливи податкової реформи та спрогнозувати можливі наслідки. Однією із основних проблем для МСБ є податковий тиск в умовах скорочення економічної активності. Також, представники МСБ прорахували середню рентабельність за видом діяльності щоб краще визначитися щодо податкової економії чи втрати у разі переходу на спеціальний ЄП. Згідно з розрахунками юрособі на ставці 2% вигідно працювати, якщо рентабельність не нижче 11,11 %; ФОП варто обирати ставку 2% з рентабельністю від 10,26 %. Отже, 2% ставка ЄП є ефективною для високорентабельного бізнесу.

Іншою проблемою для представників середнього бізнесу є релокація виробництв, а саме пошук землі, приміщень, трудових ресурсів, партнерів. Уряд спільно з Міністерством економіки України продовжує реалізацію програми з релокації українських підприємств, які знаходяться у зоні активних бойових дій. Бізнес може отримати допомогу в переміщенні свого обладнання на безпечні території, пошуку виробничих приміщень та розселенні працівників .

Наразі із зони бойових дій уже переміщено 98 підприємств. 48 компаній відновили свою роботу на новому місці, ще 50 знаходяться на етапі транспортування. Міністерство економіки продовжує прийом заявок від бізнесу, який має намір перевезти потужності.

На думку представників МСБ проекти закону 5688 та 5689 про податкові та митні пільги для учасників індустріальних парків можуть стати інституційною рамкою для внутрішнього переміщення підприємств та їх подальшого розвитку. Відповідно до змісту проектів законів учасників індустріальних парків звільняють від сплати податку на прибуток у розмірі 18% за умови реінвестиції відповідних обсягів коштів. Також, учасники індустріальних парків отримують доступ до митних пільг на ввезення окремих категорій товарів, зокрема виробничого обладнання.

Іншою проблемою є пошук трудових ресурсів за рахунок масової міграції. Ефективним рішенням, на думку бізнесу, є стимулювання працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Кабінет Міністрів України підтримав розпорядження щодо виділення з резервного фонду держбюджету 200 млн. грн. на виплату роботодавцям компенсації за працевлаштованих внутрішньо переміщених осіб. Програма передбачає щомісячну компенсацію витрат на зарплату в розмірі 6,5 тис грн за кожного працівника впродовж 2 місяців. Така державна підтримка спрямована на зменшення безробіття та підвищення економічної активності українського бізнесу .

Попри існування вищезазначеної програми, інтеграція ВПО в ринок праці має також відбуватися у контексті започаткування власного бізнесу. Програми і стратегії надання таких послуг повинні розроблятись і обговорюватись перед прийняття в тісній взаємодії із широким колом представників ВПО, громадських організацій та суб'єктів, які залучатимуться для реалізації заходів цих програм і стратегій, враховувати потреби ВПО, приймаючих громад та особливості економічного розвитку регіону.

Окрім цього, Президент України поставив Кабінету Міністрів завдання розробити комплексну програму підтримки українських громадян, позбавлених дому через російське вторгнення в Україну . Тому найближчим часом Урядом буде прийнято ряд нових нормативних актів спрямованих на вирішення питання з працевлаштуванням ВПО.

Також, представники МСБ вказали на необхідність внесення змін до Податкового кодексу в частині правил оформлення податкової звітності та Закону України “Про бухгалтерський облік”. Представники підприємства поділилися випадком щодо неможливості коректного оформлення фінансової звітності через відсутність головного бухгалтера в Україні. Відповідно до законодавства, фінансова звітність має містити підпис головного бухгалтера, який має засвідчити свою фізичну присутність, що є неможливим, адже співробітник покинув територію України. Таким чином, необхідна зміна до чинного законодавства, яка дозволить засвідчувати фінансову звітність, статистику та інше лише директором підприємства.

Висновки

Загалом, встановлення спрощеної системи оподаткування є важливим рішенням для стимулювання роботи малого та середнього бізнесу під час воєнного стану. Адже одною з основних проблем, яку зазначали представники МСБ є податкове навантаження в умовах зменшення економічної активності. Перехід на спеціальний Єдиний Податок дозволить суттєво зняти податкове навантаження та перейти на єдиний податок без сплати ПДВ для представників бізнесу з будь-яким оборотом річного доходу. Також, необхідні зміни законодавства в частині оформлення фінансової звітності, розробка програми стимулювання економічної активності ВПО та інші рішення, спрямованих на покращення бізнес середовища для МСБ в умовах воєнного стану. Список використаних джерел

1. Ukraine - Internally displaced persons – IDPs. URL: https://data.humdata.org/dataset/idmc-idp-data-for-ukraine

2. Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану”. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2120-20

3. Перехід на спрощену систему за ставкою 2% продовжено, – Гетманцев: https://news.dtkt.ua/simple/corporate-single-tax/75627

4. КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ. ПОСТАНОВА від 9 грудня 2021 р. N 1272 «Деякі питання надання допомоги в рамках Програми "єПідтримка"».

5. Українці почали отримувати перші виплати 6500 гривень за програмою єПідтримка. URL: https://minfin.com.ua/ua/2022/03/22/82470969/

6. ПРОГРАМА РЕЛОКАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ БІЗНЕСУ. URL: https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=e4f18282-77af-4fdf-8134-ce4403d711f0&title=ProgramaRelokatsiiPidprimstv-SchoPotribnoZnatiBiznesu

7. УРЯД СПРЯМУВАВ 200 МЛН ГРН НА КОМПЕНСАЦІЇ РОБОТОДАВЦЯМ ЗА ПРАЦЕВЛАШТОВАНИХ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ. URL: https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=f7152016-ec1a-432b-a8a8-3c34f2580a98&title=UriadSpriamuvav200-MlnGrnNaKompensatsiiRobotodavtsiamZaPratsevlashtovanikhVnutrishnoPeremischenikhOsib

8. Глава держави доручив розробити комплексну програму допомоги українцям, які були вимушені залишити свої домівки через бойові дії. URL:https://www.president.gov.ua/news/glava-derzhavi-doruchiv-rozrobiti-kompleksnu-programu-dopomo-73665