Україна має відмовитись від виховання дітей в інтернатах


20 грудня в Інституті суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) пройшла перша зустріч в рамках проекту «Україна без інтернатів». Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба та керівник суспільних програм ІСЕД Маріанна Онуфрик презентували бачення реформи деінституціоналізації системи виховання журналістам і відповіли на їхні запитання.

Такою зустріччю ІСЕД відкриває серію подій з метою підтримки та роз’яснення надзвичайно важливих понять і планів цієї реформи.

Оскільки виховання дітей в інтернатах є надто чутливим суспільним питанням і може використовуватись у популістичних і політичних маніпуляціях, ключовим завданням проекту є налагодження ефективної комунікації між усіма учасниками реформи — державними органами, батьками та суспільством в цілому.

Ми почали з постановки проблеми.

СКІЛЬКИ В УКРАЇНІ СПРАВЖНІХ СИРІТ?

Серед вихованців інтернатів справжніх сиріт, які не мають батьків та інших родичів, не більше 8,5 тисяч.

ЧИ МАЄ ІНТЕРНАТНА СИСТЕМА ВИХОВАННЯ ПЕРЕВАГИ?

НІ! За даними досліджень, перебування дитини в інтернаті протягом трьох місяців затримує її розвиток на місяць. Більше 50 % вихованців проживають там більше 3-х років.

ДЕІНСТИТУЦІОНАЛІЗАЦІЯ ОЗНАЧАЄ ПОВНЕ ЗАКРИТТЯ ІНТЕРНАТІВ?

ТАК! Але цей процес має відбуватись поступово. Оскільки для того, щоби повністю відмовитись від інтернатів і повернути дітей у сім’ї, держава має забезпечити належну підтримку сім’ї та наявність необхідних соціальних послуг для неї на рівні громади. За твердженням Миколи Кулеби, основними причинами, за якими батьки змушені відмовлятися від дітей є бідність і особливості розвитку дитини, у тому числі інвалідність. За словами Маріанни Онуфрик за місцем проживання дитини має бути забезпечений базовий пакет послуг, який повинен включати соціальні послуги (раннє втручання, денний догляд, підтримане проживання), якісні медичні послуги, а також інклюзивну освіту.

ЧИ ВИСТАЧИТЬ У ДЕРЖАВІ ГРОШЕЙ НА ЦЮ РЕФОРМУ?

ТАК! Якщо держава змінить пріоритети у фінансуванні. Щороку Україна збільшує обсяги фінансування інтернатних закладів, при цьому, на самих дітей витрачається лише 15% цих грошей, решта покриває утримання будівель і оплату праці персоналу. Як наслідок, бюджетних коштів вистачає фактично лише на харчування дітей. Так, у перерахунку на 1 дитину в інтернаті в день витрачається лише 27 грн, з яких 23 - на харчування, 3 - на одяг і лише 1 на лікувння.

НА ЩО ПІДУТЬ БЮДЖЕТНІ КОШТИ В РАЗІ ВІДМОВИ ВІД ІНТЕРНАТІВ?

Деінституціалізація – це не про закриття інтернатних закладів, а про підтримку сім᾿ї, прородинну політику у державі. Отже, відмовившись від інтернатної форми виховання, держава зможе спрямувати належне фінансування на підтримку родини, створення необхідних соціальних послуг на рівні держави, забезпечення потреб інклюзивної освіти тощо.

Стратегія деінституціалізації догляду за дитиною вже розроблена. Очікується, що найближчим часом її затвердить Президент Порошенко своїм Указом.

Слідкуйте за нашими новинами, щоби не пропустити наступну зустріч у рамках проекту «Україна без інтернатів».