ВІДЕО. Як не заблукати у нетрях лісового господарства?

ІСЕД спільно з соціологічною групою «Рейтинг» та СDM Ukraine провів дослідження «Стан деревообробної промисловості в Україні та перспективи розвитку». Результати нашої роботи лягли в основу відповідного звіту про якісне соціологічне опитування.


 
Головні висновки дослідження, яке наш аналітичний центр презентував 22 листопада в готелі «Київ» експертам галузі, учасникам ринку, народним депутатам й представникам виконавчих органів влади, озвучив член правління ІСЕД Юрій Мироненко. За його словами, Інститут суспільно-економічних досліджень стоїть осторонь полеміки між прибічниками різних точок зору на мораторій на експорт деревини: чи залишити його, чи скасувати.
 
«Ми ставили перед собою завдання опитати всі зацікавлені сторони, - сказав він. – І головні висновки наступні. По-перше, ринок очікує на ухвалення законопроекту щодо скасування ввізного мита на обладнання, яке не виробляється в Україні. По-друге, якщо й вести мову про експорт деревини, то зараз дозволити це за «залишковим» принципом, після задоволення потреб наших виробників. По-третє, Україна має посилити власні позиції у комунікації з ЄС та СОТ, де начебто має запитання щодо правомірності впровадження мораторію. Тобто ми повинні чітко обґрунтовувати наші державні інтереси у зв'язку з цим рішенням, наголошувати про його тимчасовий характер».
 
Інший учасник дискусії, народний депутат Віктор Галасюк, наголосив на потребі розробки й впровадженні Дорожньої карти реформ у цій галузі. Він, зокрема, назвав п’ять пріоритетних заходів, які потрібно реалізувати:
  • зберегти мораторій на експорт кругляку ще на певний період часу;
  • взяти під контроль економічну ситуацію на кордоні, аби зупинити контрабандні потоки, в яких деревина посідає певне місце;
  • ухвалення закону про внутрішній ринок необробленої деревини, який би лібералізував цей ринок і вирішив низку актуальних питань;
  • запровадити інвестиційні стимули для виробників;
  • реформа лісогосподарського комплексу, чітке розмежування на різні види діяльності.
 
Дмитро Серебрянський, експерт CMD-Ukraine, відзначив потребу детінізації галузі. Він навів красномовні докази, що є практика підміни товарних позицій щодо різновиду лісу, яке чи раніше, чи зараз вивозиться за межі України. «Ми аналізували українські офіційні дані, співставляли їх з відомостями від покупців української деревини за кордоном і спостерігали невідповідність у сумах, у статистиці. Іноді різниця в сумах сягає сотень мільйонів доларів», - сказав Серебрянський.
 
Народний депутат Остап Єднак у свою чергу зупинився на темі управління системою вітчизняного лісового господарства. За його словами, зараз формується робоча група з реформування галузі за участі представників Кабміну та парламенту. «Якщо нам вдасться реалізувати цей задум і здійснити реформу, в тому числі позбавити Держлісагентство окремих функцій, то відповідно, ми швидко вирішимо питання і сертифікації деревини, і її електронного обігу деревини, - зауважив Остап Єднак. - Запроваджений мораторій - це лише один етап з оздоровлення галузі. Тим рішенням ми перекрили значну за своїм розміром корупційну годівничку. Зараз слід вирішувати інші завдання».
 
Учасники дискусії домовилися й надалі продовжувати консультації, аби напрацювати рекомендації й запропонувати їх на розгляд відповідних органів влади.
 
Натисніть, щоб ознайомитись зі звітом про якісне соціологічне опитування