Децентралізація – фокус на об’єднання зусиль


Сьогодні під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі на тему: «Децентралізація – заручник політичного саботажу та відсутності ефективних комунікацій»  за участі народних депутатів України Ганни Гопко та Остапа Єднак, а також експертів -  директора Інституту розвитку територій Юрія Ганущака,  експерта з децентралізації Реанімаційного пакету реформ Івана Лукері та експерта з питань регіональної політики Інституту суспільно-економічних досліджень В’ячеслава Жука йшлося, що децентралізація має стати одним із основних пріоритетів роботи нової сесії Верховної Ради. Саме ця важлива реформа закладає необхідний фундамент для зростання нової держави Україна. Держави, яка обслуговує людей, турбується про них, створює можливості для гідного життя в своїх містах, селах і селищах, а не тримає в бюрократичному рабстві і у залежності від центру та тих, хто зараз там сидить.

Зокрема, під час брифінгу народний депутат України Ганна Гопко заявила, що в України немає часу на зволікання з просуванням децентралізації. «По-перше, Парламент має забезпечити прийняття всіх необхідних законів вже цього тижня. По-друге, оновлена ЦВК має забезпечити проведення виборів в об’єднаних територіальних громадах. По-третє, Уряд повинен передбачити належне фінансування об'єднаних територіальних громад в бюджеті 2017 року, а також ефективну прозору комунікацію успіхів цієї реформи, щоби протистояти створенню та поширенню міфів, вигідних ворогам України», - зазначила Ганна Гопко.

Як повідомив під час брифінгу народний депутат України Остап Єднак: «Україна отримує серйозну підтримку з боку міжнародних організацій для просування децентралізації, в тому числі, і у сфері комунікації, донесення переваг реформи для широких верств населення, створення інформаційних продуктів і відеороликів. Але історії про успіх децентралізації в національних ЗМІ - скоріше виняток, ніж правило. Очевидно, що Міністерство інформаційної політики недопрацьовує».

На думку директора Інституту розвитку територій Юрія Ганущака, зараз першочергове завдання в підтримці цієї найуспішнішої реформи в країні - у Верховної Ради. Ключові законопроекти мають бути прийняті вже цього тижня, щоб розблокувати хід  децентралізації. Всі, хто чинить спротив реформі, зокрема ЦВК, яка грає в політику замість виконання своїх безпосередніх обов’язків, відпрацьовують замовлення сил, які не хочуть робити цю реформу - окремі політичних партій, великі латифундисти тощо.

Експерт з питань децентралізації Реанімаційного пакету реформ Іван Лукеря повідомив, що в Україні є три суб’єкти, які блокують реформи. Це Верховна Рада, в якої є лише цей тиждень на прийняття життєво важливих для України законопроектів, зокрема №4772, №4773, №4386-д, №3390. Це остання можливість встигнути забезпечити проведення виборів в об’єднаних територіальних громадах, потрапивши в розрахунки Мінфіну в грудні. Також децентралізацію саботують Центральна виборча комісія, не призначаючи вибори у громадах, а також голови районних держадміністрацій.

На переконання експерта з питань регіональної політики Інституту суспільно-економічних досліджень В’ячеслава Жука, без належної підтримки децентралізації в Парламенті України, ці зміни не мають належного фундаменту, а також єдиного центру координації та відповідальності за перебіг реформи.