Ринок праці: які преференції в Україні отримали іноземці

Парламент спростив правила працевлаштування іноземців. Чи допоможе це залучити в Україну фахівців?

Імміграційні правила – невід'ємна частина бізнес-клімату. Адже інвесторам потрібно приїжджати в країну, оформляти на роботу високооплачуваних професіоналів, переміщувати персонал з офісу в офіс у різних країнах. Україна тут традиційно відстає. З одного боку, вимоги до трудових мігрантів завищені, з іншого – низькокваліфіковані робітники з інших країн знаходять багато шпаринок для проживання та роботи в нашій країні.

Нещодавно Парламент зробив перший крок до поліпшення імміграційних правил для іноземного бізнесу, ухваливши в другому читанні законопроект № 4541. Новий закон передбачає зменшення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій. Що це дає Україні?

Цей документ регулює два основних напрямки: скасування реєстрації іноземних інвестицій та спрощення процедур, пов'язаних з працевлаштуванням іноземців в Україні. Зокрема, Верховна Рада України внесла зміни до Господарського кодексу України та закону про режим іноземного інвестування. Цей крок спростить як залучення інвестицій, так і реєстрацію інвесторів-іммігрантів.

Ухвалений законопроект також вводить кілька нових правил працевлаштування іноземних громадян в Україні. Попередня система була вкрай забюрократизована – прозорий бізнес мав серйозні труднощі з реєстрацією. Які бар'єри знімає законопроект?

По-перше, розширено перелік іноземних працівників, які можуть отримувати дозвіл на працевлаштування. Серед них: іноземні наймані працівники, іноземні відряджені працівники, внутрішньокорпоративні цесіонарії (фізична або юридична особа, якій передається право власності за договором про уступку вимоги), іноземці або особи без громадянства, щодо яких ухвалено рішення про оформлення документів для визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

По-друге, закон ввів поняття особливих категорій працівників. Йдеться про високооплачуваних іноземних професіоналів, працевлаштованих засновників, учасників або кінцевих бенефіціарів (контролерів) юридичної особи. Також в число особливих працівників увійшли випускники університетів з першої сотні світових рейтингів, іноземці творчих професій, іноземні ІТ-фахівці. При працевлаштуванні цієї категорії іноземців в кожному окремому випадку будуть вимагати конкретний перелік документів, але в цілому для них передбачені преференції.

По-третє, роботодавець може отримати дозвіл на оформлення іноземного найманого працівника за умови, якщо розмір його заробітної плати буде не менше п'яти мінімальних зарплат – для іноземців в системі освіти, благодійних фондах, громадських організаціях. Всім іншим категоріям найманих працівників роботодавець повинен платити не менше десяти мінімальних заробітних плат. Правда, вимоги до мінімальної зарплати не застосовуються при працевлаштуванні засновників або контролерів роботодавця.

Ще одна преференція – граничний термін видачі дозволу на працевлаштування збільшено до п'яти років. Його можна продовжувати необмежену кількість разів, якщо на те є підстави. Залежно від терміну видачі дозволу, плата за його видачу буде диференційованою – від двох до шести мінімальних зарплат.

Іноземні інвестори давно чекали цих кроків. Однак, цього недостатньо, щоб говорити про появу в країні повноцінної імміграційної політики. Держава лише знімає ряд перешкод для деяких категорій іноземців.

(Стаття опублікована на Liga.net 29 травня 2017 року)