Підсумки року-2016: перемоги і виклики


Традиційно наприкінці року Інститут суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) аналізує найголовніші події, які вплинули, або вплинуть на майбутні процеси в Україні. За нашими оцінками, 2016 рік виявився більш успішним, ніж два попередні роки.

Загальні економічні тенденції

Відновлення зростання економіки. Впродовж трьох кварталів спостерігалася позитивна динаміка зростання ВВП - +0,1 %, +1,4% , +1,8 %, що було вперше після 14 кварталів спаду. Разом за три квартали економіка зростала приблизно на 1,3% (тут і далі - у порівнянні з відповідними періодами 2015 р.):

  • зростання промислового виробництва – 2,1 % за 11 місяців;
  • відновлення зростання сільгоспвиробництва – 2,9 % за 11 місяців;
  • збільшення капітальних інвестицій – 16,4 % за 3 квартали року;
  • зростання обсягів будівництва – 14,1 %, житлового – 13,0 % за 11 місяців.


Поступово зростають доходи населення: заробітна плата у жовтні 2016 р. з урахуванням інфляції підвищилась на 5,0%, порівняно із жовтнем 2015 р.

Зростання експорту товарів до країн ЄС – 4,4% за 9 місяців.

Відновлення макроекономічної стабільності: зниження інфляції майже у 4 рази порівняно з 2015 р.: з 43% до приблизно 12%. Припинення обвального знецінення гривні. Темп девальвації не перевищив темп інфляції (за 2015 р. гривня знецінилась у 1,5 рази).

Фінансові ринки

Формування Ради Національного банку, що дало можливість забезпечити повноцінне функціонування цього органу та вироблення політики, перерахувати чистий прибуток до державного бюджету, схвалити Основні засади грошово-кредитної політики на 2017 рік та середньострокову перспективу.

Уповільнення відтоку депозитів фізичних осіб із банківської системи. За 11 місяців їхній обсяг збільшився на 4,5% (до 416,1 млрд грн), а корпоративний сектор наростив депозитний портфель на 8,1% (до 337,6 млрд грн). І хоча в листопаді обсяги депозитів на 1% зменшились, загальна тенденція залишається позитивною.

Зниження відсоткових ставок: облікова ставка НБУ - з 22% до 14%; ставка на міжбанківському ринку - до 13,8%, середньозважені ставки за кредитами для корпоративного сектору у гривні – з 20% до 12,3%; ставки за депозитами населення у гривні – до 14,2%, в іноземній валюті – до 5%.

Створення законодавчої база для реформування фінансового ринку. Ухвалено закони «Про споживче кредитування» та «Про фінансову реструктуризацію», а також у першому читанні – законопроекти «Про страхування» (нова редакція), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо регульованих ринків та деривативів)» тощо.

Здійснення заходів щодо лібералізації валютного регулювання. Обсяг обов'язкового продажу валютної виручки знижено до 65%, дозволено здійснювати виплати дивідендів за кордон, пом'якшено вимоги щодо обсягів зняття валютних коштів з рахунків та купівлі/продажу готівкової валюти тощо. За 11 місяців курс гривні девальвував на 7,5%, а золотовалютні резерви зросли на 1,7 млрд грн до 15,4 млрд грн.

Державні фінанси

Ухвалено Закон «Про Державний бюджет України на 2017 рік». Строк його подання до Верховної Ради– до 15 вересня – дотримано. І хоча остаточне прийняття затрималось більш, ніж на 20 днів, а також продовжено практику «нічного» голосування, у наступний 2017 рік держава входить з новим бюджетом. Його основні показники: доходи – 731,03 млрд грн, видатки – 800,03 млрд грн, надання кредитів – 14,76 млрд грн, повернення кредитів – 6,21 млрд грн, дефіцит – 77,55 млрд грн (або 3% ВВП).

Продовжено роботу з підвищення публічності державних фінансів. Повноцінно впроваджено систему публічних електронних закупівель ProZorro, яка була відзначена міжнародною нагородою World Procurement Awards-2016. Працює портал публічних фінансів: data.gov.ua

Здійснено перші кроки до запровадження середньострокового бюджетного планування. Планом пріоритетних дій Уряду на 2016 рік встановлено необхідність його впровадження з 2018 року. Розроблено проект Стратегії реформування системи управління державними фінансами на 2017-2021 роки.

Розпочато реформу митної служби, у контексті якої створено сервіс «Єдиного вікна», міжрегіональну митницю, діють мобільні групи із запобігання та виявлення порушень митного законодавства на митниці, а також удосконалено підходи щодо визначення митної вартості.

Закладено законодавчу основу для антикорупційної податкової реформи через зміни до Податкового кодексу, що були ухвалені у 2016 р. Одним із головних її кроків стане удосконалення адміністрування ПДВ (додавання реквізиту УКТ ЗЕД до накладної, визнано право на податковий кредит на підставі зареєстрованої накладної, визначено правовий порядок блокування податкової накладної). Такі зміни мають допомогти позбутись конвертаційних центрів та подолати зловживання посадовців при адмініструванні ПДВ.

Інвестиційна політика

За три квартали 2016 р. в економіку залучено 204,5 млрд грн капітальних інвестицій, (+16,4 %, ніж у відповідний період 2015 р.). Приріст інвестицій відбувся майже у всіх сферах діяльності.

Скорочення обсягів виведення капіталу із України: 0,5 млрд дол. США за три квартали 2016 р. у порівнянні з 0,89 млрд дол. у 2015 р.

Створення урядового Офісу із залучення та підтримки інвестицій.

Україна піднялась на 3 позиції у рейтингу Doing Busines-2017 (80-те місце серед 190 країн світу).

Енергетика

Ліквідовано енергетичну залежність від Російської ФедераціїУкраїна вже рік не закуповує газ у російського монополіста - компанії «Газпром». Тепер НАК «Нафтогаз України» та решта українських імпортерів можуть обирати серед декількох десятків постачальників.

Частка приватних імпортерів природного газу в Україну зросла до 26% (хоча у 2014 р. приватні імпортери складали лише 1%). Лібералізовано ринок газу для комерційних споживачів, причому частка приватних постачальників, яка у 2015 р. становила 78%, збільшувалась і впродовж 2016 р.

НАК «Нафтогаз» вперше за багато років став прибутковим і не потребує фінансових вливань із держбюджету.

В рамках реалізації плану реструктуризації «Нафтогазу» з метою відокремлення діяльності з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу, Кабмін прийняв постанову «Про утворення публічного акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України».

Підписані договори на транспортування та зберігання природного газу між українським оператором ПАТ «Укртрансгаз» і компанією Engie (Франція) та її дочірньою компанією в Україні ТОВ «Енжі Енержи Менеджмент Юкрейн». Сподіваємося, що для газових трейдерів із ЄС це стане сигналом про позитивні результати реформи енергетичного сектору, і спонукатиме їх заходити на український ринок газу, що сприятиме його демонополізації. Великі європейські компанії також принесуть в Україну сучасні технології, європейську бізнес-культуру та практики, що змусить змінюватись й українських гравців.

Набув чинності Закон «Про НКРЕКП», одним із завдань якого є створення передумов сталості державного регулюючого впливу на діяльність суб'єктів природних монополій у сфері енергетики.

Компанія «Укргазвидобування» задекларовала амбітний намір збільшити власний видобуток газу до 20 млрд кубометрів до 2020 року. Відповідна Концепція нарощування власного видобутку ухвалена Кабінетом Міністрів.

Міжнародна політика

Залишається не визначеною доля Угоди про асоціацію України з ЄС після референдуму у Нідерландах, на якому населення проголосувало проти її ратифікації.

Не завершено процес запровадження безвізового режиму між Україною та ЄС.

В ЄС зростає скептицизм щодо інтеграції України до євроатлантичних структур.

Перемога республіканця Дональда Трампа на президентських виборах у США. Це стало несподіванкою для української влади і засвідчило, що наша зовнішня політика формується більш під впливом зовнішнього фактору, ніж національних інтересів.

Успіхом української дипломатії стало затвердження Резолюції ООН «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)», яка визнає Крим тимчасово окупованим, а Російську Федерацію – державою-окупантом.

Успіхом України можна вважати продовження санкцій ЄС проти Росії до липня 2017 року.

Державне управління

Прийнято Стратегію реформування державного управління України на 2016-2020 роки та план заходів з її реалізації.

Набув чинності новий Закон «Про державну службу»; прийнято понад 30 підзаконних актів для його впровадження.

Запрацювала Комісія з питань вищого корпусу державної служби, оголошено конкурси на заміщення посад категорії «А» (голови МДА, РДА, Державні секретарі в міністерствах).

Запрацював портал електронних послуг poslugy.gov.ua, на якому запропоновані перші 15 електронних послуг Мінекономрозвитку.

Запроваджено конкурсний відбір кандидатів на посади керівників державних підприємств, у тому числі для ДП «Укрпошта», ПАТ «Укрзалізниця», НЕК «Укренерго».

Запроваджено систему електронного декларування.

Розвиток регіонів

За підсумками січня-вересня у 21 регіоні зафіксовано приріст обсягів освоєних капітальних інвестицій, що найбільш помітним є у Харківській області - в 1,5 рази, Херсонській – також у 1,5 рази, Кіровоградській – у 1,6 рази, Одеській – у 1,6 рази, Миколаївській – у 1,8 рази. Серед регіонів із позитивною інвестиційною динамікою – основні промислові регіони. І це дає підстави очікувати у наступному, 2017 році, відновлення зростання обсягів промислового виробництва, зокрема, у Дніпропетровській, Запорізькій, Полтавській, інших промислових областях.

За підсумками січня-вересня зросли обсяги надходжень до місцевих бюджетів. Значний приріст зафіксовано по надходженнях податку на доходи фізичних осіб – на 18,3 млрд грн, плати за землю – на 6,7 млрд грн, єдиного податку – на 11,4 млрд грн та акцизного податку – на 3 млрд грн.

Соціальна політика / Медицина

Запроваджено заходи щодо верифікації та моніторингу достовірності інформації для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій тощо. А саме: створено відповідний департамент у Міністерстві фінансів, розроблено програмне забезпечення, проведено перевірку здійснення виплат для внутрішньо переміщених осіб, пенсій, субсидій.

Скасовано оподаткування пенсій, розмір яких не перевищує 10 740 грн.

Буде підвищена мінімальна заробітна плата практично вдвічі – до 3200 грн у 2017 р.

Стабілізувалась ситуація із держзакупівлею і поставками лікарських засобів, які майже два роки не здійснювались (профілактичні вакцини; сироватки для екстреного лікування сказу, отруєння тощо; ліки для онкохворих дітей).

Затверджено низку стандартів соціальних послуг, зокрема, Державний стандарт соціальної послуги кризового та екстреного втручання, Держстандарт паліативного догляду, Держстандарт соціального супроводу сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах тощо. Дані стандарти дозволяють ідентифікувати осіб, що потребують соціальної допомоги за вказаними напрямами, встановити конкретний перелік послуг, розробити індивідуальні плани для кожного, хто отримує таку допомогу. Фактично створена фахова методична база для виконання соціальної роботи за багатьма напрямами.

Внутрішньо переміщені особи (ВПО)

Створення центрального органу виконавчої влади - Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та ВПО.

Запуск Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Спрощення процедур обліку ВПО: відміна штампів на довідках, безстроковість її дії тощо.

Права людей з інвалідністю

Ухвалено важливі офіційні документи, які мають на меті врегулювати окремі аспекти соціалізації осіб з інвалідністю: Указ Президента «Про заходи, спрямовані на забезпечення додержання прав осіб з інвалідністю», розпорядження Кабінету Міністрів «Деякі питання реалізації пілотного проекту «Створення системи надання послуг раннього втручання» для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров'я та життя» тощо.

Розпочато оптимізацію навчальних закладів та перехід на організацію навчання в опорних школах. Такі заклади стали доступними для дітей з інвалідністю. У 2016 році до опорних шкіл пішли 332 дитини, які раніше навчалися за індивідуальною формою навчання.

Офіційно уведено у користування термін «людина з інвалідністю» замість «інвалід»