Місцеві бюджети в Україні перевірять за допомогою Бюджетного сканера

Інститут суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) започатковує аналітично-просвітницький проект «Бюджетний сканер» з метою привернення уваги громадськості  різних населених пунктів України до проблеми відкритості та ефективності місцевих бюджетів. Ідея проекту народилась у співпраці з громадською ініціативою прямої дії #ВКЛЮЧАЙСЯ, яка на початку 2017 року виступила з закликом до об’єднання небайдужих і свідомих громадян, громадських організацій та політичних партій навколо забезпечення ефективного контролю за використанням коштів місцевих бюджетів.

В рамках проекту «Бюджетний сканер» команда експертів ІСЕД готуватиме аналітичні матеріали щодо основних показників економічного та соціального розвитку різних громад, міст, сіл, районів і областей в різних регіонах України. Щомісяця звіт «Бюджетного сканера» з’являтиметься на сайті Інституту та на сторінці у Facebook. Кожен наступний населений пункт, в якому експерти проаналізують місцевий бюджет, обиратимуть Інтернет-користувачі.

«У нашому розумінні, громадський контроль місцевих бюджетів потребує дієвої експертної підтримки, — коментує лідер команди «Бюджетного сканера», експерт з питань регіональної політики ІСЕД В’ячеслав Жук. — Зараз головні розпорядники звітують про використання коштів з місцевих бюджетів здебільшого лише формально. Тобто, без допомоги експертів пересічний громадянин не має доступу до інформативних даних, з яких він міг би зробити висновки про якість управління справами громади місцевою владою. Але зі збільшенням власних доходів бюджетів на місцях інтерес до цієї теми лише зростатиме».

Внаслідок деякої економічної стабілізації та бюджетної децентралізації у 2016 році власні доходи місцевих бюджетів всіх рівнів зросли на 41,6%. Окремі об’єднані територіальні громади отримали у 7(!!!) разів більше грошей, порівняно з попереднім роком. Державний бюджет-2017 передбачив значне посилення відповідальності місцевої влади за добробут громади. Разом зі збільшенням обсягу коштів розширюється і перелік витрат, які потрібно забезпечувати.

З метою підтримки розвитку громад і розробки якісно нових підходів до звітування місцевої влади за формування та використання місцевих бюджетів, у кожному аналітичному звіті в рамках проекту «Бюджетний сканер» експерти ставлять собі за мету:

  • дослідити ефективність планування розвитку громади і фінансування основних сфер;
  • проаналізувати, як потенціал громади позначається на добробуті її мешканців;
  • оцінити, як реально позначаються на фінансах громад реформаторські ініціативи Уряду;
  • віднайти резерви, за рахунок яких можливе зміцнення фінансової спроможності громад.
Команда ІСЕД приділяє особливу увагу дослідженням і розробці рішень з удосконалення системи управління публічними фінансами в Україні як на національному, так і на регіональному рівнях. Так, у квітні 2016 року презентовано дослідження «Бюджетна політика: прагматичні підходи до стратегічних рішень», що містить ряд практичних кроків щодо реформування бюджетної системи України в цілому. Восени 2016 року Інститут виступив партнером телевізійного проекту «Новий інспектор Фреймут. Міста» (телеканал «1+1»); фахівці ІСЕД проаналізували бюджети міст, до яких завітала програма, з точки зору ефективності їх наповнення та витрачання та виявили найгостріші проблеми розвитку громад. У березні поточного року ІСЕД завершив розробку аналітичної доповіді «Нова регіональна політика для нової України», яку було презентовано в рамках ІІІ Європейського конгресу місцевого самоврядування у Кракові.