Хто в багатоквартирному будинку господар?


Сьогодні в «Укрінформі» відбувся круглий стіл «Хто в багатоквартирному будинку господар?» Ця дискусія уже друга за ліком на тему проблемного стану вітчизняного житлового фонду. Нагадаємо, місяць тому ІСЕД провів круглий стіл «Стан житлового фонду України. Хто фінансуватиме масові капітальні ремонти будинків: мешканці чи держава?» Тоді експерти галузі обговорили питання стану житлового фонду в Україні, обсягів та вартості його реновації тощо.

Цього разу розмова стосувалася питань ефективності власників житла в Україні, ризиків втрати житлового фонду за існуючих відносин власності.

Як відзначив науковий консультант ІСЕД Всеволод Ніколаєв, нещодавня трагедія в Чернігові ще раз переконала нас у тому, що зволікати із вирішенням питання реновації житла не можна. «За нашими розрахунками, у середньому 50 тис. грн має сплатити пересічна українська сім'я за капремонт будинку, - відзначив експерт. - У більшості родин таких коштів немає. Міські бюджети також не спроможні вирішити цю проблему. А загалом в Україні близько 400 млн квадратних метрів житла потребує капремонтів». Всеволод Ніколаєв закликав присутніх розробити дієві рекомендації та пропозиції для відповідних органів влади, аби запобігти трагедіям на кшталт тієї, що кілька днів тому трапилася в Чернігові.

За словами голови Всеукраїнської асоціації «Укржитлоексплуатація» Олександра Білянського, бідні люди в Україні володіють житлом, які вони утримувати не здатні. «Сьогодні близько половини усього житлового фонду України потребує капремонту. Якщо порахувати, скільки коштів на це потрібно, то виявиться, що ця сума може перевищити державний бюджет, - наголосив Білянський. – На мій погляд, потрібно широко відкрити дорогу до реприватизації житла... якщо держава захоче. Це один з варіантів виходу зі складної ситуації. Переконаний, що знайдеться чимало охочих, які погодяться передати назад житло державі, щоб вона сама вирішувала питання капремонтів чи модернізації житла, адже у великої кількості населення немає на це коштів і, на превеликий жаль, навряд чи вони з’являться».

У подібному контексті висловився і Володимир Саріогло з Інституту демографії та соціальних досліджень. За його словами, через нестійку фінансову систему, через відсутність можливості оформлювати іпотеку, недовіру до банківської системи, велика кількість громадян України просто не здатні самостійно вирішувати критичні питання житлового фонду. «Тому справді мова може йти про реприватизацію житла чи іншу форму зміни власників, як варіант виходу із ситуації. Або ж викуп житла компаніями й підписання договорів найму. Механізмів дійсно багато», - відзначив Саріогло.

Директор департаменту Мінрегіону Дмитро Корчак переконаний, що насамперед господарі, тобто власники житла, мають брати відповідальність - законодавством це передбачено - й починати вирішувати проблеми житлового фонду, власниками, або співвласниками якого вони є. «Якщо у вас є майно, то, що нам усім, мешканцям конкретного будинку, заважає об'єднатися й самостійно вирішувати питання свого житла, утримання будівлі?.. Насправді ми не вміємо бути господарями своїх будинків, бо звикли, що цими питаннями має опікуватися ЖЕКи, міська влада, або держава. Таке ставлення потрібно змінювати», - наголосив Дмитро Корчак.

Представниця ГО «Нова комунальна Україна» Віта Струкова переконана, що не все населення України пасивне у питаннях вирішення власних комунальних проблем. Вона навела приклад одного невеликого села, де сільський голова спільно із своїми сусідами практично власними зусиллями вирішили питання водопостачання. «Цей сільський голова знайшов в інтернеті схему водопостачання й поставив за мету розбудувати таку мережу в селі. Селяни сусіди скинулися, у середньому по 4 тис. гривень. Він знайшов ще трохи додаткових коштів й віднедавна в тому селі є водопостачання... Отже чимало питань можна вирішувати на рівні громади чи мешканців багатоповерхового будинку», - відзначила Віка Струкова.

Незабаром ІСЕД проведе третій, заключний круглий стіл із цього циклу. На ньому, як очікується, будуть озвучені пропозиції щодо вирішення проблем реновації житлового фонду.

Відеозвіт про круглий стіл «Хто в багатоквартирному будинку господар?» - https://youtu.be/fAEuyKGh30Y