Експерти ІСЕД проаналізували результати всеукраїнського муніципального опитування IRI і представили свої рекомендації громадам


Українські міста мають стати драйверам економічного розвитку, а місцева влада виробити індикатори успішності громади, врахувавши думку городян. При цьому, важливе значення має посилення спроможності міст, розвиток їх інфраструктури та підвищення безпеки. До такого висновку дійшли експерти під час панельної дискусії «Сталий розвиток міст» на Третій щорічній Конференції з демократичного врядування. Захід організували партнери ІСЕД – Міжнародний Республіканський Інститут (IRI) за партнерства Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та уряду Канади.
 
Під час панельної дискусії заступник директора ІСЕД Крістіна Аврамченко порівняла результати всеукраїнського муніципального опитування щодо ставлення громадян до місцевого самоврядування і місцевих послуг із офіційними статистичними даними. За її словами, українські громадяни і представники органів влади по різному оцінюють економічний стан, рівень безпеки та траєкторію розвитку своїх міст.
 
«Наприклад, більша частина опитаних вважає, що економічне становище в Україні погіршилося за останні 12 місяців. Це думка 76,4 % респондентів. Однак, якщо подивитися звіт уряду, то бачимо, що у 2016 р. ВВП зріс на 2,3 %, вдалося кардинально покращити динаміку інфляції і на п’ять відсоткових пунктів знизити рівень тіньової економіки», – зазначає Крістіна Аврамченко.
 
Експерт додає, що понад 70% опитаних заявили про погіршення економічного стану їхніх сімей.
 
«Попри зростання середньомісячної заробітної плати у всіх обласних центрах України у 2016 р. темпами вищими, ніж інфляція, більшість громадян декларують погіршення економічного становища їхньої сім’ї за останні 12 місяців. У всіх регіонах про погіршення економічного становища розповіли більш ніж 50 % сімей», – зазначає Крістіна Аврамченко.
 
За словами експерта, органи місцевої влади мають виробити індикатори успішності громади, врахувавши при цьому ті показники, які є важливими для мешканців міст. Не менш важливим також залишається посилення спроможності міст, розвиток їх інфраструктури та підвищення безпеки громадян.
 
«Необхідно консолідувати мешканців навколо спільних завдань розвитку громади. Треба використовувати такий інструмент, як бюджет участі та долучати громадян до розробки та обговорення стратегій розвитку міст. Думка громади повинна враховуватись. Бо сьогодні, аналізуючи результати муніципального опитування, складається таке враження, що ми живемо в різних країнах. Люди кажуть, що ситуація погіршилась, а влада звітує, що економічні показники покращились», - пояснює експерт.
 
Модератором дискусії виступив керівник економічних програм ІСЕД Ярослав Жаліло. Він, зокрема, відзначив, що сьогодні українські міста мають стати драйверами економічного зростання і виходити з принципів сталого розвитку.
 
«Оцінка ефективності органів місцевої влади все більше зміщується з того, скільки коштів вони можуть залучити з центрального бюджету у бік їхньої можливості мобілізувати місцевий ресурс і ефективно ним розпорядитися», - пояснив Ярослав Жаліло.
 
Відео заходу можна переглянути тут 
Презентація Крістіни Аврамченко («Порівняння оцінки розвитку міст з точки зору влади та городян