Експерт ІСЕД виступила на Парламентських слуханнях


Сьогодні під час Парламентських слухань з трибуни Верховної Ради України експерт з питань внутрішньо переміщених осіб Інституту суспільно-економічних досліджень Тетяна Дурнєва звернулася до народних обранців з проханням невідкладно прийняти ряд конкретних законодавчих актів для забезпечення прав та свобод переселенців та наших земляків, які знаходяться в окупації..

Наводимо повний текст виступу Тетяни Дурнєвої під час Парламентських слухань «Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на території, не контрольованій українською владою в зоні проведення антитерористичної операції».

Шановні учасники парламентських слухань!

Я хочу почати свій виступ з листа, який надійшов мені під час роботи над рекомендаціями для сьогоднішніх слухань. Цей лист - від моєї сусідки, з якою ми ще два роки тому власноруч облаштовували дитячий майданчик. Лист почався зі слів «Таня, я вас люблю!!! Я поддерживаю, но ничего сделать не могу, так как мой сын, сказал, что из своего дома никуда уже не уедет, и лежачую бабушку просто некуда везти... Мы в оккупации, поставленные на колени, потеряем дыхание, которое нас связывает и всякую надежду…».

Після цього листа я зрозуміла, що недарма сьогодні стою тут. Мільйони моїх співгромадян, вимушено знаходячись на захопленій території, чекають від своєї держави, від України, хоч краплю надії.

Якими Україна бачить своїх громадян, що залишились в пастці окупації? Що буде відбуватися з людьми - після повернення цих територій під контроль України?  Про це говорить лише агресивна російська пропаганда.

Україні терміново потрібно артикулювати свою позицію по відношенню до мешканців непідконтрольних територій. Потрібно гарантувати на законодавчому рівні забезпечення прав та свобод тим, хто не брав участь у діяльності незаконних збройних формувань і не вчинив тяжких злочинів.

Не чекаючи дати повернення під свій контроль територій, ми повинні вже сьогодні повертати обличчя до людей – через прийняття конкретних законів та гарантій. Наприклад, потрібно:

  • розробити  механізм збереження трудового стажу та нарахування пенсій громадянам України, які за забезпечували життєдіяльність своїх міст. Це стосується працівників комунальних об'єктів, закладів охорони здоров'я і так далі.
  • визначити механізм заміни документів (свідоцтв про народження, одруження, смерть) отриманих громадянами, в той час, коли органи державної влади там не працювали.
  • розробити Державну програму всебічної реінтеграції громадян, створивши умови для недопущення дискримінації в жодній сфері економічного, соціального, культурного та політичного життя.
  • гарантувати справедливий перегляд справ громадян України, які отримали судимості рішеннями незаконних органів правосуддя.


І так далі. Людям, які знаходяться в окупації, потрібно чітко розуміти, що відбуватиметься після повернення захоплених територій під контроль України.

Наступне питання стосується тих людей, які покинули свої домівки. Для забезпечення потреб переселенців потрібна працююча Єдина інформаційна база внутрішньо переміщених осіб. Так само, як необхідний реальний механізм для забезпечення прозорості та контрою за ефективністю використання міжнародної кредитної, технічної та гуманітарної допомоги, яка надається Україні для вирішення проблем ВПО. Потрібно відкрити усі рухи коштів міжнародної допомоги, завершити  розробку єдиного порталу міжнародної допомоги Openaid та подолати головного ворога – корупцію.

Дякую за увагу!