Тепер ніщо не повинно завадити Україні отримати безвіз – експерт ІСЕД

9 березня комітет Європарламенту з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ остаточно затвердив проект законодавчої резолюції про внесення України до переліку третіх країн, громадянам яких скасовуються візові вимоги. «За» проголосували 39 євродепутатів, 4 проголосували проти і тільки один утримався. В цей спосіб Україна впевнено наближається до отримання безвізу і фактично вже ніщо не може їй у цьому перешкодити.

Українцям тепер треба набратися терпіння і просто дочекатися виконання усіх бюрократичних процедур. Залишилося менше місяця до 5 квітня, коли на пленарній сесії Європарламенту буде розглядатися українське питання. Це найважливіша частина з того, що залишилося пройти. Після розгляду, 26 квітня, мають проголосувати посли ЄС, а 11 травня – Рада ЄС. Потім відбудеться підписання документу та його публікація в Європейському віснику, що є фактично формальністю. Врешті рішення про безвіз набуде чинності 11 червня.

Рішення комітету, яке продемонструвало майже одностайну підтримку України, свідчить про те, що процес увійшов в суто бюрократичну колію. Є висока ймовірність того, що депутати так само одностайно проголосують і на засіданні Європарламенту. Всі дати вже розписані, є підтримка ЄС, а Україна, зі свого боку, виконала необхідні умови. Бюрократична машина ЄС справді дуже повільна, але якщо вона вже почала рухатися, то зупинити її досить складно. Тому, навіть вибори в країнах ЄС, зокрема, президентські у Франції, парламентські у Нідерландах та Німеччині,  на які часто посилаються як на чинник ризику, не повинні вплинути на завершення процесу із запровадження безвізового режиму для України.

На сьогодні існує майже стовідсоткова гарантія того, що Україна отримає безвіз. Звісно, це за умов, якщо не станеться чогось надзвичайного, що до надання безвізового режиму запустить механізм його припинення. Можна пофантазувати і назвати декілька причин для призупинення отримання безвізу, що належатимуть до форс-мажорних подій, однак, чи варто це робити?

В Україні існує дуже великий ажіотаж навколо безвізового режиму. Той факт, що сам президент коментує рішення комітету Європарламенту, показує наскільки це питання важливе для нас. У цей спосіб розсипаються всі аргументи людей, які стверджують, що безвіз для українців не актуальний, оскільки більшість з них не має фінансової можливості їздити в ЄС. Сьогодні, можливо, і не має, а завтра ситуація може змінитися. Насправді, бюрократичні перепони заважають багатьом українцям відвідувати Європу, яка зовсім поруч. Крім того, можливість вільного пересування – це капітал для майбутнього, реальна можливість посилення міжлюдських контактів, зближення українського гуманітарного простору із загальноєвропейським, взаємопроникнення та взаємозбагачення. Тому тепер нам просто треба набратися терпіння й дочекатися 11 червня, коли рішення про надання безвізу набуде чинності.


Олена Снігир, експерт-міжнародник Інституту суспільно-економічних досліджень
(Стаття опублікована на ресурсі Liga.net 09 березня 2017 р.)